DS E-TENSE

Sportowy samochód przyszłości

Rok po debiucie Marki i zaledwie kilka dni po zakończeniu procesu odnowy całej gamy europejskich modeli marki, DS po raz kolejny skupia całą uwagę i prezentuje jedyny w swoim rodzaju samochód koncepcyjny - DS E-TENSE.


DS E-TENSE to połączenie tradycyjnego know-how luksusowych marek francuskich z wykorzystaniem najnowocześniejszych narzędzi cyfrowych. Jest unikatowy zarówno ze względu na stylistykę nadwozia jak i doznania z jazdy - to niezwykła kombinacja luksusu, zaawansowanych technologii i wysokich osiągów. Ten awangardowy pojazd studyjny, ukazujący wizję technologii i stylistyki przyszłych modeli, wytycza drogę ku przyszłości i jest napędzany wydajnym silnikiem elektrycznym.


„Naszą ambicją było stworzenie modelu klasy GT o rekordowych osiągach, z napędem elektrycznym. Samochodu będącego uosobieniem wyrafinowania, zaawansowanych technologii i designu godnego marki DS. Samochodu skłaniającego do marzeń, który budzi pragnienie, by usiąść za jego kierownicą” - w ten właśnie sposób mówi o założeniach projektu zespół designerów i konstruktorów zafascynowanych swoją pracą.


POŁĄCZENIE AWANGARDOWEGO DESIGNU I ZAAWANSOWANYCH TECHNOLOGII


Posągowy, płynny, dynamiczny - to trzy określenia spontanicznie przychodzące na myśl na widok DS E-TENSE. Ze swoją sylwetką coupé Grand Tourisme, podkreśloną przebiegającą przez środek dachu chromowaną listwą, unikatowym, metalizowanym kolorem nadwozia Vert Amétrine, DS E-TENSE wzbudza u wszystkich to samo pragnienie - zobaczyć to auto w ruchu!


Charakterystyczny układ świateł - zarówno przednich jak i tylnych - wyróżniający markę DS został dopracowany ze niezwykłą starannością. I tak na przykład moduły LED przednich świateł (DS ACTIVE LED VISION) projektowano szczegół po szczególe, szukając inspiracji w świecie luksusowych wyrobów jubilerskich czy zegarmistrzowskich, w dążeniu do zaoferowania klientowi kolejnego, unikalnego atutu.


Wnętrze auta stanowi połączenie francuskiego know-how w dziedzinie luksusowych przedmiotów i szlachetnych materiałów, takich jak patynowana, zdobiona przeszyciami skóra pokrywająca siedzenia czy też giloszowane aluminium na środkowej konsoli. Aż 800 godzin pracy zajęło zespołowi tapicerów z DS zaprojektowanie, przetestowanie i wykonanie obić, a w szczególności dopracowanie tapicerki siedzeń i deski rozdzielczej wykończonej na wzór splotu bransolety zegarka. Uwagę przykuwają również futurystyczne kształty deski rozdzielczej z zimno-stalowymi akcentami czy też wyróżniająca się unikalnym kształtem kierownica. Ostatecznym dowodem charakterystycznej dla DS dbałości o szczegóły jest giloszowanie z motywem „Clous de Paris” otaczające przełączniki dźwigniowe typu „toggle switch” na środkowej konsoli.


WSPÓŁPRACA LUKSUSOWYCH FRANCUSKICH MAREK


Dla podkreślenia wyrafinowania wnętrza stworzonych zostało we współpracy z luksusowymi markami francuskimi szereg zaprojektowanych na miarę elementów wyposażenia, doskonale odzwierciedlających wartości DS.


Specjalny pokrowiec na kask wykonany przez Maison Moynat
Przy projektowaniu tego unikalnego pokrowca, dyrektorowi artystycznemu firmy Moynat za wzór posłużył pas w kształcie litery Y przytrzymujący mocowane z tyłu dawnych pojazdów kufry na koła zapasowe. Pokrowiec ten składa się z pasów wykonanych z naturalnej skóry cielęcej w unikalnym kolorze Terre de Sienne, nabierającej z upływem czasu pięknej patyny. Jest on w całości wykonany ręcznie, zgodnie z najlepszymi tradycjami francuskiego kaletnictwa, przez wysoko wykwalifikowanych rzemieślników. Środek jest wykonany z miękkiej skóry z podszewką z koziej skóry w kolorze ambry. Jest to uniwersalny model, który można przymocować do fotela kierowcy w sposób zapewniający całkowite bezpieczeństwo. Można go również odczepić i wykorzystać jako praktyczne i eleganckie etui do noszenia kasku.


Ekskluzywny, zaprojektowany specjalnie dla tego modelu zegarek wyprodukowany przez BRM Chronographes.
Zegarek ten, stanowiący arcydzieło zegarmistrzowskiej technologii (Records TB), zaprojektowany dla kierowców DS E-TENSE, może być noszony na ręku zarówno przez mężczyzn jak i kobiety lub mocowany na środkowej konsoli auta. Koperta jest odchylona pod kątem 90°, by kierowca mógł bez trudu odczytać godzinę podczas prowadzenia.


Unikalne doznania muzyczne dzięki systemowi audio firmy FOCAL
W idealnie cichej kabinie emocje, jakich dostarcza ten unikalny system audio, nabierają całkiem nowego znaczenia. Unikalne doznania muzyczne zapewnia 9 głośników klasy Hi-Fi FOCAL Utopia, które zamieniają wnętrze DS E-TENSE w salę koncertową spełniającą oczekiwania najbardziej wymagających audiofilów. Uznany know-how francuskiej firmy FOCAL pozwolił połączyć przyjemność słuchania z zaawansowanymi technologiami dla uzyskania dźwięku o jakości godnej tego wyjątkowego auta. Jest to unikatowe podejście w branży, ponieważ wybór DS padł na producentów rzadko pojawiających się w świecie motoryzacji.


POŁĄCZENIE ZAAWANSOWANYCH TECHNOLOGII


Elektryczny samochód o rekordowych osiągach
Marka DS, uczestnicząca w mistrzostwach świata Formuły E, postanowiła wyposażyć swój najnowszy model w czysty, cichy i przede wszystkim zapewniający rekordowe osiągi rodzaj napędu: w 100% elektryczny zespół napędowy o mocy 402 KM i 516 Nm momentu obrotowego. Dzięki wynoszącemu 310 km zasięgowi w cyklu mieszanym (lub 360 km w cyklu miejskim), DS E-TENSE daje się bez problemu zakwalifikować do świata modeli GT o wysokich osiągach.


Wykorzystanie metody projektowania parametrycznego
Po DS 4 Concept przyszła kolej na DS E-TENSE. Również i w tym modelu, przy pracach nad niektórymi elementami, wykorzystano innowacyjną i awangardową metodę projektowania parametrycznego. Już wcześniej wykorzystywana w projektowaniu ubrań i architekturze, metoda ta pozwala generować powierzchnie i przestrzenie w odmienny sposób.
Doskonałym przykładem może być deska rozdzielcza DS E-TENSE, wyglądająca jak prawdziwa stalowa rzeźba o futurystycznych kształtach. Również grill przedni został zaprojektowany w ten sposób i wykonany metodą druku 3D.


Od DS LED VISION do DS ACTIVE LED VISION


Samochód koncepcyjny pokazuje również możliwe drogi rozwoju pojazdów przyszłości. Charakterystyczne dla wszystkich obecnych modeli DS światła, wykonane w technologii DS LED VISION, zostały udoskonalone i w DS E-TENSE mamy do czynienia z aktywnymi światłami. Moduły LED, dopracowane z tą samą zegarmistrzowską precyzją mogą się obecnie obracać o 180°. Wśród wprowadzonych udoskonaleń można wymienić: tryb powitalny kierowcy, rozszerzony o 20° na boki strumień świetlny, a przede wszystkim nowe funkcje (funkcja highway do jazdy po autostradach czy funkcja „niepogody” powodująca poszerzenie strumienia świetlnego w przypadku deszczu, śniegu bądź mgły). Technologia DS ACTIVE LED VISION jeszcze dalej przesuwa granice mroku, zapewniając bezpieczniejsze warunki jazdy.


Najnowocześniejsze technologie to przejaw dbałości o szczegóły
Concept car jest wyposażony w szereg innych zaawansowanych technologii, takich jak cyfrowe lusterko wsteczne sprzężone z tylną kamerą Czy też innowacyjna, wbudowana w system klimatyzacji technologia clean cabin, umożliwiająca aktywną ochronę pasażerów. System ten wykrywa, analizuje i wychwytuje w sposób ciągły zanieczyszczenia zawarte w dopływającym z zewnątrz powietrzu, oczyszczając powietrze w kabinie.


POŁĄCZENIE MOTORYZACYJNEJ PASJI ZE SKUTECZNOŚCIĄ


Unikalny projekt, przeznaczony dla tych, którzy pragną móc bez reszty oddać się swojej motoryzacyjnej pasji nie rezygnując z przyjemności i wysokich osiągów… to właśnie jest DS E-TENSE.


Samonośne, 2-miejscowe nadwozie z włókien węglowych wyposażone zostało w niezależne zawieszenie z podwójnymi wahaczami poprzecznymi. W połączeniu z nisko umieszczonym środkiem ciężkości dzięki zamontowaniu akumulatorów trakcyjnych pod podłogą, zapewnia to wzorcową precyzję zachowania się na drodze i w pełni bezpieczną, dynamiczną jazdę. Profil nadwozia, karbonowy dyfuzor i płaska podłoga zapewniają natomiast wyjątkowo korzystną aerodynamikę auta. Parametry godne GT! Nie zapominając o oponach Michelin (zdolnych do przenoszenia dla wysokiego momentu obrotowego typowego dla napędu elektrycznego), specjalnie opracowanych pod kątem bezpiecznej i komfortowej jazdy nawet z bardzo dużą prędkością.


Bezpieczną i komfortową jazdę ułatwia także bardzo czytelny cyfrowy zespół instrumentów pokładowych, z 12-calowym ekranem głównym i 10-calowym ekranem dotykowym. Ekran dotykowy umożliwia sprawną i intuicyjną obsługę dzięki specjalnemu oprogramowaniu opracowanemu we współpracy z Coyote. Każdy z pasażerów siedzących w kabinie ma dostęp do wszystkich informacji technicznych dotyczących samochodu, takich jak parametry pomiaru czystości powietrza, obroty obydwu silników elektrycznych czy też unikalnej funkcji player-media. Informacje te są prezentowane w wyrafinowanej i technologicznie zaawansowanej formie. To jeszcze jeden dowód dbałości DS o szczegóły. Wykorzystano na przykład animowane histogramy, przywodząc na myśl rozwiązania rodem z lotnictwa, czy też diamentowe ostrza (w kolorach Champagne i Carmin) pojawiające się pod palcami i zapowiadające wygląd przyszłych interfejsów DS.