Grupa PSA oraz organizacje pozarządowe T&E i FNE udostępniają oficjalne, rzeczywiste dane dotyczące zużycia paliwa w samochodach marki DS

Grupa PSA wypełnia zobowiązania względem klientów publikując rzeczywiste dane dotyczące testów zużycia paliwa trzech bazowych modeli marki DS.

 

Dane pochodzą z procedury testowej uzgodnionej z dwiema organizacjami pozarządowymi, Transport & Environment (T&E) oraz France Nature Environment (FNE), zostały również poddane audytowi Bureau Veritas. Miarodajna i powtarzalna procedura pozwala zmierzyć rzeczywiste zużycie paliwa w samochodach klientów Grupy PSA. 

 

Procedura bazuje na unijnym projekcie RDE (Real Driving Emissions) i sprawdza zużycie paliwa za pomocą przenośnych urządzeń pomiarowych (PEMS - portable emissions measurement system), zainstalowanych w samochodzie. Bureau Veritas, niezależna organizacja o międzynarodowej renomie, jest gwarantem jakości procedury i zapewnia, że jest przeprowadzana zgodnie ze specyfikacją, a rezultaty są miarodajne. 

 

Pomiary zostały zrealizowane na drogach publicznych, otwartych dla ruchu (25 km w mieście, 39 poza miastem, 31 km na autostradach), w normalnych warunkach drogowych, z pasażerem i bagażem, na drogach o różnym nachyleniu, z włączoną klimatyzacją. Wyniki pomiarów odpowiadają informacjom o zużyciu paliwa, pozyskanym od klientów Grupy PSA na podstawie niezależnych ankiet. Rezultaty potwierdzają, że procedura stworzona we współpracy z T&E i FNE ma solidne podstawy naukowe, jest miarodajna i odpowiada stylowi jazdy typowego kierowcy.  

 

W listopadzie 2015 r., gdy zaufanie klientów do testów zużycia paliwa zaczęło się załamywać, Grupa PSA zdecydowała się na wyjątkowy krok, aby zachować przejrzystość w relacjach z klientami – zapadła decyzja o publikacji rzeczywistych danych odnośnie zużycia paliwa w samochodach Grupy. Do współpracy zaproszono renomowane organizacje pozarządowe i certyfikowanych partnerów. To pierwsza taka inicjatywa w świecie motoryzacji.

 

Do końca 2016 r. Marka DS zaproponuje klientom symulator zużycia paliwa, który będzie dostępny na stronie internetowej. Pozwoli on oszacować realne zużycie paliwa na bazie przyjętego stylu jazdy i warunków (mix cyklów miasto/poza miastem/autostrada, obciążenie samochodu itp.). Jednocześnie zostanie udostępniona aplikacja, która pomoże kierowcom doskonalić umiejętności eco-drivingu i optymalizować zużycie paliwa w ich samochodach.

 

Gilles Le Borgne, Wiceprezydent działu Research & Development, komentując oświadczenie powiedział: „Grupa PSA opublikowała dziś rzeczywiste wyniki dotyczące zużycia paliwa w trzech modelach DS, zgodnie z obietnicą zaprezentowania przejrzystych danych, złożoną w październiku 2015 r. Do końca roku Grupa opublikuje dane dla kolejnych 20 modeli, kontynuując działania na rzecz zapewnienia klientom pełnej informacji. Jednocześnie Grupa udostępni klientom symulator, który w zależności od warunków jazdy pozwoli ograniczyć zużycie paliwa oraz emisję CO2. W 2017 r. Grupa wykona kolejny krok, rozszerzając wyniki testów o tlenki azotu (NOx).

 

Greg Archer, Dyrektor działu Clean Vehicles w Transport & Environment: „Badania w realnych warunkach dostarczają bardziej reprezentatywnych danych, niż kolejne testy laboratoryjne. Pomogą klientom dokonać wyboru najbardziej oszczędnego i efektywnego modelu o niskiej emisji zanieczyszczeń”.

 

MODELE DS

Procedura T&E
l/100km

Standardowe dane
l/100km

Różnica
l/100km

DS 3 BlueHDi 120 S&S BVM6 Sport Chic

5

3,6

1,4

DS 3 PureTech 110 S&S BVM So Chic

6

4,3

1,7

DS 4 BlueHDI 120 S&S BVM6 So Chic 

5,4

3,8

1,6